|
Błoński Benedykt– prof. zw. urodził się 21 marca 1957 r. w Murszakach. W roku 2012 obchodził 30-lecie swojej pracy naukowej i artystycznej. Jest absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie (1976/1977) oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopinaw Warszawie (w klasie prof. A. Banasiewicza). Po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. W 1988 roku uzyskał kwalifikacje I st. (doktorat) w dziedzinie: sztuki muzyczne, prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, a w roku 1993 pomyślnie zakończył przewód artystyczny II st. (habilitacja) w dziedzinie: sztuki muzyczne w dyscyplinie artystycznej- dyrygentura. W roku 1999 (w wieku 42 lat) otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Od roku 1982 do 30.05.2009 r. pracował również z Chórem im. prof. W. Wawrzyczka obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród.
W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD z utworami a capella i muzyką wokalno-instrumentalną.
Benedykt Błoński prowadził też setki koncertów krajowych i zagranicznych: Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Litwa, Białoruś, Meksyk, Argentyna. Z muzyką polską i zagraniczną dokonał licznych prawykonań utworów. Wykłada dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na Podyplomowych Studiach Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (od roku 2012- dziekan Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009-2016.
Od roku 2009 prowadzi Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
|
|
Burczyński Piotr – ur. 21 czerwca 1947 roku w Karniszewicach, polski żeglarz lodowy.
W latach1961-1962 uczeń Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie. Jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy lodowych na świecie. Startował w barwach AZS-u Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy oraz dziesięciokrotny Mistrz Polski w klasie DN. W 1979 roku został laureatem Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 Najlepszych Sportowców Polski.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010 r.).
|
|
Cichocki Tomasz – wieloletni żeglarz, urodzony 5 listopada 1957 r. Z wykształcenia psycholog i pedagog. Pochodzi z Olsztyna, absolwent Zespołu Szkół Budowlanych w latach 1977/1978. Przygodę z żeglarstwem zaczął na Mazurach. Pierwszy raz wsiadł na łódkę, gdy miał siedem lat. Po morzach żegluje od 35 lat, przepłynął ponad 26 tys. mil i dwukrotnie (w jednym sezonie) samotnie pokonał Atlantyk. Żeglarz Roku 2012.
Tomasz Cichocki opłynął kulę ziemską wokół trzech legendarnych przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu. O swoich zmaganiach ze słabościami, magicznych chwilach na oceanie i dziwnych spotkaniach z tajemniczymi stworzeniami Cichocki opowiada humorem i dużą dozą autoironii, udowadniając, że każde, nawet najbardziej szalone marzenie, można spełnić.
„Słaniam się na nogach za kołem sterowym. To już trzecia doba bez snu. I czwarta bez jedzenia. Jestem u kresu sił. Jestem szczęśliwy”- słowa Cichockiego wypowiedziane na przymusowym pobycie w Porcie Elizabeth w RPA.
|
|
Grzymowicz Piotr – Urodzony 11 stycznia 1954 roku w Nowym Mieście Lubawskim.
W roku 1973 ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie. Studiował na Wydziale Budownictwa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, a po ukończeniu studiów pracował jako adiunkt na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Akademii Rolniczo- Technicznej, gdzie obronił tytuł doktora nauk technicznych. Po powrocie z czteroletniego kontraktu w Niemczech rozpoczął własną działalność w branży budowlanej. W czasie działalności firmy prowadził wiele inwestycji. Pierwszym krokiem w karierze politycznej Piotra Grzymowicza było trzykrotne wybranie go na Radnego Miasta Olsztyna. W 2001 roku zrzeka się mandatu radnego, gdyż zostaje zastępcą Prezydenta Olsztyna; funkcję tę pełnił do 2007, jednocześnie był też członkiem zarządu, a następnie zastępcą przewodniczącego zarządu Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. W 2008 roku Minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska , powołała go na eksperta w dziedzinie budownictwa infrastruktury mieszkaniowej i prawa budowlanego.
W 2009 r. Piotr Grzymowicz zostaje prezydentem Olsztyna.
|
|
Karpowicz Zbigniew – dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie. Zespół Szkół Budowlanych ukończył w roku szkolnym 1977/1978.
W latach 1999 – 2006 zastępca prezydenta Olsztyna. Magister wychowania fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Gdyni. Trener piłki siatkowej II klasy. Prowadził II-ligowy zespół siatkarski z Olsztyna.
|
|
Koczan Piotr – większość swojej kariery związany był z AZS Olsztyn, z którym sięgnął między innymi po złoty medal Mistrzostw Polski w 1978 roku. Na koncie ma również występy w reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych – brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów (1975), srebrny medalista Mistrzostw Europy (1983).Absolwent ZSB w latach szkolnych 1974/1975.
Po zakończeniu sportowej kariery występował w światowych igrzyskach dla weteranów – złoty medal w Australii (2002) oraz brązowy krążek w Kanadzie (2005).
Jeden z prekursorów siatkówki plażowej w Polsce, selekcjoner reprezentacji Polski w plażówce w latach 2002-2004.
|
|
|
|
Ostrowski Walerian – w 1970 roku ukończył ZSB i mieszka w Olsztynie. Wokalista, laureat konkursu piosenki w Opolu.
|
|
Ratuszyński Edward – Zespół Szkół Budowlanych ukończył w 1977 roku. W 1983 uzyskał Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestnik ok. 90 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
|
|
Regin Andrzej– urodził się 21 lutego 1994 roku w Dobrym Mieście. Jest polskim lekkoatletą, kulomiotem, absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w latach 2010-2014.
Zawodnik klubu Gwardia Szczytno, medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem jest brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów (Włochy, Rieti 2013 r.).
|
|
Regin Paweł – urodzony 27.02.1992. Absolwent Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie. Student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kulomiot, starszy brat Andrzeja Regina.
|
|
Sochacki Mirosław – absolwent ZSB (1988/1989) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie na kierunku filologia polska. Dziennikarz, dyrektor Radia Olsztyn.
|
|
Wyszkowski Błażej– (ur. 3 lutego 1949 w Olsztynie) – inżynier, polski żeglarz olimpijczyk. Później działacz opozycyjny, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych. Absolwent ZSB w latach 1968/1969. Sportowo największe sukcesy odnosił jako junior, startując w klasie Cadet. Wraz z Andrzejem Nowickim został Mistrzem Juniorów w 1966 roku. Jako senior startował w klasie Finn. Wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich(1972), gdzie zajął 24 miejsce. W Mistrzostwach Europy ( 1971) był 19, a w( 1972 )- 11. Wicemistrz Polski w roku 1971 i brązowy medalista w 1972. Reprezentował barwy AZS Olsztyn.
|