Architektura – sztuka przekształcania przestrzeni

8 kwietnia 2024 roku, w ramach Tygodnia technicznego w ZSB, uczniowie wzięli udział w wykładzie architektów Wiesławy i Wojciecha Gadomskich na temat „Architektura – sztuka przekształcania przestrzeni”. 11 kwietnia 2024 roku architekt Wojciech Gadomski zabrał uczniów na spacer w przestrzeń odnoszącą się z szacunkiem do historii Stację Olsztyn Śródmieście.

Poznaliśmy założenia autorskie, najtrudniejsze aspekty i rozwiązania tej wspaniałej realizacji architektonicznej.

„Inwestycja miejska tworząca punkt przesiadkowy Olsztyn Śródmieście stanowi węzeł multimodalnej komunikacji łączący przystanek PKP z układem komunikacji kołowej i pieszej w centralnym punkcie miasta. Teren objęty przedsięwzięciem w latach 1873-1886 funkcjonował jako cmentarz ewangelicki. Lata powojenne doprowadziły do degradacji miejsca i zatarcia śladów jego historycznego przeznaczenia. W wyniku zakończonej w 2019 roku Inwestycji PKP PLIK S.A. na styku z północną granicą dawnego cmentarza powstał przystanek kolejowy Olsztyn Śródmieście.”

„Podstawowym założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni odnoszącej się z należytym szacunkiem do historii miejsca jednoczesnym wpisaniu współczesnych funkcji węzła przesiadkowego i parku miejskiego” – fragment artykułu Architektura – Murator, Stacja/Olsztyn.

Skip to content