• Bez kategorii

Procedura uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego

Procedura uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego

przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie

§ 1.

1.      Uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego, na podstawie wydanej przez lekarza opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, w dalszej części zwanej „opinią”.

2.      Zwolnienie może dotyczyć pierwszego lub drugiego semestru albo całego roku szkolnego, w zależności od wskazań lekarza zawartych w opinii.

3.      O zwolnienie ucznia niepełnoletniego występują rodzice (opiekunowie prawni) składając podanie (wzór – załącznik nr 2), do którego dołączają opinię lekarza. Uczeń pełnoletni sam zwraca się o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, składając podanie (wzór – załącznik nr 3)  oraz opinię lekarza.

§ 2.

Opinia lekarza wskazująca na konieczność zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc należy przekazać wychowawcy klasy, który jest zobowiązany poinformować o tym nauczyciela wychowania fizycznego oraz przechować zaświadczenie do końca roku szkolnego, tj. 31 sierpnia.

§ 3.

1.      Opinię lekarza wystawioną na okres dłuższy niż miesiąc, jednak nie obejmującą całego semestru należy złożyć wraz z podaniem o zwolnienie w sekretariacie szkoły.

2.      W przypadku dostarczenia kolejnych opinii, dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie wszystkich opinii.

§ 4.

1.      Początek okresu zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, wskazany
w opinii lekarza, nie może przypadać wcześniej niż na miesiąc przed datą jej wystawienia. W przeciwnym przypadku opinia będzie respektowana od daty jej wystawienia.

2.      Podanie wraz z opinią lekarza rodzice (opiekunowie prawni) lub pełnoletni uczeń przedkładają  niezwłocznie po uzyskaniu opinii, jednak nie później niż:

1)      w przypadku zwolnienia dotyczącego całego roku szkolnego lub
I semestru – do 30 września danego roku szkolnego i nie później niż w ciągu dwóch tygodni od daty wystawienia opinii,

2)      w przypadku zwolnienia dotyczącego II semestru – w ciągu jednego miesiąca od pierwszego dnia rozpoczęcia zajęć szkolnych w tym okresie i nie później niż
w ciągu dwóch tygodni od daty wystawienia opinii,

3)      w przypadku zdarzeń losowych i opinii lekarskich wystawionych
w ciągu roku szkolnego  – nie później niż w ciągu dwóch tygodni od daty wystawienia opinii.

3.      Opinia lekarza nie dostarczona w terminie będzie ważna od daty jej złożenia
w sekretariacie szkoły.

§ 5.

1.      Dyrektor szkoły wydaje pisemną decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego w terminie do 7 dni od daty wpływu podania.

2.      O zwolnieniu ucznia z zajęć poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca klasy. Fakt przyjęcia informacji potwierdzają podpisem złożonym na kopii decyzji.

§ 6.

1.      Jeżeli uczeń uzyskał zwolnienie w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy czasu przeznaczonego na zajęcia i są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas uczeń podlega klasyfikacji.

2.      W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na okres całego semestru lub roku szkolnego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony/a”.

3.      Jeżeli uczeń uzyskał ocenę śródroczną, a na okres II semestru decyzją dyrektora szkoły został zwolniony z zajęć wychowania fizycznego, ocena śródroczna jest jednocześnie oceną roczną lub klasyfikacyjną końcową.

§ 7.

1.      Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek być obecny na tych zajęciach.

2.      W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami
w danym dniu, uczeń  może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego oświadczenia (wzór – załącznik nr 4) rodziców/prawnych opiekunów
(w przypadku uczniów niepełnoletnich) złożonego w sekretariacie szkoły i podpisanego w obecności dyrektora szkoły lub osób przez niego upoważnionych
z podaniem serii i numeru dowodu osobistego.

3.      Uczniowie pełnoletni osobiście wypełniają czynności, o których mowa w ust. 2,
z zastosowaniem załącznika nr 5.

4.      O ww. faktach informowani są nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy.

5.      Uczniom korzystającym z takiej możliwości w dzienniku lekcyjnym zaznaczana jest nieobecność usprawiedliwiona. Nie mogą oni w tym czasie przebywać na terenie szkoły.

§ 8.

Zawarte w opinii lekarza ewentualne ograniczenia, skutkujące zwolnieniem z wykonywania wybranej grupy ćwiczeń, nie są podstawą do zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego.

§ 9.

Z niniejszą procedurą zapoznaje uczniów nauczyciel wychowania fizycznego na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast wychowawca klasy rodziców (opiekunów prawnych) na pierwszym zebraniu z rodzicami.

§ 10.

W sprawach nie objętych niniejszą procedurą decyzje podejmuje dyrektor szkoły.

 

Skip to content